Gniezno
1090,- zł płatne do dnia rozpoczęcia kursu,
700,- zł płatne w trakcie kursu,

CEL:

Celem kształcenia jest przygotowanie kandydata do pracy w zawodzie księgowego, który został ujęty w klasyfikacji zawodów i specjalności wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku Dz. U. poz. 1145. (kod zawodu 331301) oraz uzyskanie certyfikatu I stopnia w czterostopniowym procesie certyfikacji zawodu księgowego prowadzonym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Słuchaczami Kursu podstaw rachunkowości - dla kandydatów na księgowego mogą być osoby posiadające co najmniej wykształcenie średnie.

PROGRAM:

I. Podstawy rachunkowości finansowej z elementami etyki zawodowej (82 godz. zajęć dydaktycznych).

1. Organizacja działalności gospodarczej – wiadomości wstępne.
  2. Pojęcia wstępne z rachunkowości.
  3. Charakterystyka aktywów i pasywów.
  4. Operacje gospodarcze.
  5. Dowody księgowe.
  6. Księgi rachunkowe.
  7. Ewidencja podstawowych operacji bilansowych.
  8. Ewidencja podstawowych operacji wynikowych.
  9. Zasady ustalania wyniku finansowego.
  10. Sprawozdanie finansowe jednostek mikro i małych w rozumieniu ustawy o rachunkowości.
  11. Zadanie kompleksowe (od bilansu otwarcia do bilansu zamknięcia i rachunku zysków i strat).
  12. Podstawy etyki w działalności gospodarczej i zawodowej.
  13. Ogólne zasady funkcjonowania systemu finansowo-księgowego do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

II. Wybrane zagadnienia publicznoprawne  (8 godz. zajęć dydaktycznych).

1. System podatkowy w Polsce.
  2. VAT – podstawy prawne, ogólne zasady opodatkowania.
  3. Podatki dochodowe – podstawy prawne, ogólne zasady i formy opodatkowania działalności gospodarczej
  4. Podatki i opłaty obciążające przedsiębiorstwa - podstawy prawne, ogólna charakterystyka.
  5. Składki rozliczane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, ich rodzaje i ogólne zasady rozliczania.

ORGANIZACJA:

Kurs jest organizowany w dwóch trybach - do wyboru przez uczestnika:

• zajęcia w soboty i niedziele, co 2 tygodnie, w godz. od 8.00 do 13.00 (przez 3 i pół miesiąca) lub
  • zajęcia dwa dni w tygodniu /poniedziałek i środa lub wtorek i czwartek/ w godz. od 16.30 do 19.45 (przez 3 miesiące).

DODATKOWE INFORMACJE:

Uczestnicy otrzymują:

• materiały szkoleniowe,
  • gorące napoje - kawa, herbata, itp.

Formą zaliczenia kursu jest obecność na przynajmniej 70% godzin lekcyjnych, zaliczenie prac kontrolnych i pozytywny wynik z egzaminu pisemnego.
Osoba, która na egzaminie uzyskała co najmniej 30% punktów możliwych do osiągnięcia otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z § 22 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 652 ze zm.).

Osoba, która na egzaminie uzyskała co najmniej 60% punktów możliwych do osiągnięcia z całego egzaminu oraz spełnia warunki określone w Załączniku nr 1 do Uchwały nr 732/111/2009 Zarządu Głównego SKwP z dnia 20 lipca 2009 r. otrzymuje dodatkowo certyfikat księgowego - potwierdzenie kwalifikacji zawodowych w obrębie zawodu księgowego (331301).

W trakcie kursu lub po zakończeniu istnieje możliwość wzięcia udziału w dodatkowym kursie komputerowym, prowadzonym w formie warsztatów, zapoznającym słuchaczy z prowadzeniem ewidencji księgowej przy pomocy komputera - więcej >>

Kurs jest objęty akredytacją Wielkopolskiego Kuratora Oświaty (Decyzja nr 110.2.987.2014 z dnia 03.12.2014r.)