11.01.2021
2240,- zł płatne do dnia rozpoczęcia kursu,
1000,- zł płatne w trakcie kursu,

CEL

Celem kształcenia jest przygotowanie kandydata do pracy w zawodzie specjalisty ds. rachunkowości, który został ujęty w klasyfikacji zawodów i specjalności wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku Dz. U. poz. 1145. (kod zawodu 241103) oraz uzyskanie certyfikatu II stopnia w czterostopniowym procesie certyfikacji zawodu księgowego prowadzonym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Słuchaczami Kursu dla kandydatów na specjalistę ds. rachunkowości (samodzielnego księgowego) mogą być osoby posiadające, co najmniej wykształcenie średnie oraz wiedzę i umiejętności z zakresu Kursu podstaw rachunkowości – dla kandydatów na księgowego.

PROGRAM*

Program kursu obejmuje 176 godzin dydaktycznych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość oraz 4 godziny egzaminu wewnętrznego przeprowadzonego w trybie stacjonarnym.

I. Rachunkowość finansowa z elementami etyki zawodowej (116 godz. zajęć dydaktycznych).

1. Zagadnienia organizacji rachunkowości.
  2. Wymogi zapewniania bezpieczeństwa przetwarzania danych.
  3. Aktywa pieniężne, kredyty bankowe i pożyczki.
  4. Rozrachunki.
  5. Materiały i towary.
  6. Niefinansowe aktywa trwałe.
  7. Inwestycje i zobowiązania finansowe.
  8. Kapitały (fundusze) własne.
  9. Rezerwy na zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe.
  10. Przychody i koszty podstawowej działalności operacyjnej.
  11. Wynik finansowy.
  12. Podstawowe elementy jednostkowego sprawozdania finansowego.
  13. Zasady zawodowej etyki w rachunkowości.

II. Prawo podatkowe (40 godz. zajęć dydaktycznych).

1. Podatek od towarów i usług (VAT).
  2. Podatek dochodowy w działalności gospodarczej (CIT i PIT).
  3. Podmiot gospodarczy jako płatnik PIT.
  4. Podatki kosztowe i opłaty.
  5. Wybrane problemy Ordynacji podatkowej.

III. Wybrane problemy prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego (20 godz. zajęć dydaktycznych).

1. Prawo pracy.
  2. Prawo ubezpieczeń społecznych.
  3. Prawo gospodarcze.

Egzamin wewnętrzny (4 godz. dydaktyczne).

*Ramowy program kursu uzyskał rekomendację Rady Pracodawców SKwP.

• Kurs jest organizowany w dwóch trybach - do wyboru przez uczestnika: (1) zajęcia w soboty i niedziele, co 2 tygodnie, w godz. od 8.00 do 13.00 lub (2) zajęcia dwa dni w tygodniu /poniedziałek i środa lub wtorek i czwartek/ w godz. od 16.30 do 19.45 .
  • Zajęcia dydaktyczne będą się odbywać z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Kurs będzie prowadzony za pośrednictwem Internetu przy użyciu platform do zdalnego prowadzenia zajęć Moodle, Teams i innych.
  • Wymagania techniczne: komputer z głośnikiem oraz dostęp do Internetu. Dla zapewnienia bezproblemowego przebiegu szkolenia, zalecamy korzystać z najaktualniejszych wersji przeglądarki Edge lub Chrome.
  • Każdy uczestnik otrzyma wydrukowane materiały szkoleniowe. Materiały szkoleniowe oraz piśmienne zostaną wysłane kurierem przed rozpoczęciem kursu.
  • Egzamin odbędzie się w formie tradycyjnej (stacjonarnej) w możliwie najszybszym terminie po ukończeniu kursu.

DODATKOWE INFORMACJE

• Warunkiem uczestnictwa w kursie jest dokonanie zgłoszenia i opłata min. 5 dni przed jego rozpoczęciem.
  • Przed zajęciami uczestnicy otrzymują link do dostępu do spotkania video z wykładowcą oraz materiały szkoleniowe w formie elektronicznej.
  • 100% czasu zajęć odbywa się z wykładowcą – zajęcia są prowadzone w czasie rzeczywistym.
  • Uczestnicy mogą zadawać wykładowcy pytania: (1) w czasie trwania zajęć – w trybie on line (głosowo) – wymagany dostęp do mikrofonu; (2) po zakończeniu zajęć – w formie pisemnej, na tzw. czacie lub forum dyskusyjnym zamieszczonym pod tematem zajęć.
  • W części wykładowej uczestnicy widzą prezentację, prezentacja udostępniana jest również w formie elektronicznej.
  • W formie zadań i testów utrwalana jest pozyskana wiedza i umiejętności.
  • Zaliczenie zajęć następuje w formie prac kontrolnych, zgodnie z programem nauczania.