Konin
1690,- zł płatne do dnia rozpoczęcia kursu,
1050,- zł płatne w trakcie kursu,

CEL:

Celem kształcenia jest przygotowanie kandydata do pracy w zawodzie głównego księgowego, który został ujęty w klasyfikacji zawodów i specjalności wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku Dz. U. poz. 1145. (kod zawodu 121101) oraz uzyskanie certyfikatu III stopnia w czterostopniowym procesie certyfikacji zawodu księgowego prowadzonym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Słuchaczami Kursu dla kandydatów na głównego księgowego mogą być osoby, które posiadają wykształcenie wyższe lub średnie oraz wiedzę i umiejętności z zakresu Kursu dla kandydatów na specjalistę ds. rachunkowości (samodzielnego księgowego).

PROGRAM:

I. Zaawansowana rachunkowość finansowa z elementami etyki zawodowej i technologii IT – w oparciu o UoR, KSR, MSR i prawo podatkowe (80 godz. zajęć dydaktycznych).

1. Krajowe regulacje rachunkowości (UoR, KSR) i ich powiązanie z regulacjami ponadnarodowymi (Dyrektywy UE, MSR/MSSF).
  2. Organizacja rachunkowości i kontroli wewnętrznej.
  3. Odroczony podatek dochodowy.
  4. Wycena składników aktywów działalności operacyjnej – z uwzględnieniem skutków podatkowych.
  5. Aktywa i zobowiązania związane z działalnością inwestycyjną – z uwzględnieniem skutków podatkowych.
  6. Kapitały i fundusze własne – z uwzględnieniem skutków podatkowych.
  7. Zobowiązania, fundusze specjalne, rezerwy, rozliczenia międzyokresowe – z uwzględnieniem skutków podatkowych.
  8. Pozostałe wybrane aktywa i zobowiązania (leasing, kontrakty długoterminowe) –  z uwzględnieniem skutków podatkowych.
  9. Etyka i wartości zawodowe – szczególne wymagania w zakresie etyki zawodowej  w rachunkowości na szczeblach decyzyjnych.

II. Rachunek kosztów, podstawy rachunkowości zarządczej i zarządzania finansami (44 godz. zajęć dydaktycznych).

1. Rachunek kosztów.
  2. Podstawy rachunkowości zarządczej.
  3. Podstawy zarządzania finansami.

III. Sprawozdania finansowe i ich analiza (32 godz. zajęć dydaktycznych).

1. Ogólna charakterystyka jednostkowych sprawozdań finansowych.
  2. Rachunek przepływów pieniężnych.
  3. Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym.
  4. Sprawozdanie z działalności.
  5. Wprowadzenie do konsolidacji sprawozdań finansowych.
  6. Elementy analizy finansowej.

IV. Prawo podatkowe – z uwzględnieniem aktualnego orzecznictwa i interpretacji (42 godz. zajęć dydaktycznych).

1. Podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych – praktyczne problemy z uwzględnieniem aktualnego orzecznictwa i interpretacji.
  2. Podatek od towarów i usług – praktyczne problemy z uwzględnieniem aktualnego orzecznictwa i interpretacji.
  3. Podatkowe prawo międzynarodowe w kontekście przepisów krajowych .
  4. Prawo karne skarbowe i postępowanie podatkowe.

V. Prawo gospodarcze – wybrane zagadnienia (6 godz. zajęć dydaktycznych).

1. Wybrane obowiązki i prawa przedsiębiorcy.
  2. Wybrane zagadnienia z kodeksu spółek handlowych i kodeksu cywilnego w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa.
  3. Obowiązki przedsiębiorców wynikające z innych wybranych regulacji prawnych (m.in. ochrona środowiska, prawo dewizowe).

ORGANZACJA:

Kurs jest organizowany w dwóch trybach - do wyboru przez uczestnika:

• zajęcia w soboty i niedziele, co 2 tygodnie, w godz. od 8.00 do 13.00/14.00 (przez około 8 miesięcy) lub
  • zajęcia dwa dni w tygodniu /poniedziałek i środa lub wtorek i czwartek/ w godz. od 16.30 do 19.45 (przez około 7 miesięcy).

DODATKOWE INFORMACJE:

Uczestnicy otrzymują:

• materiały szkoleniowe,
  • gorące napoje - kawa, herbata, itp.

Formą zaliczenia kursu jest obecność na przynajmniej 70% godzin lekcyjnych, zaliczenie prac kontrolnych i pozytywny wynik z egzaminu pisemnego.
Osoba, która na egzaminie uzyskała co najmniej 30% punktów możliwych do osiągnięcia otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z § 22 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 652 ze zm.).

Osoba, która na egzaminie uzyskała co najmniej 60% punktów możliwych do osiągnięcia z całego egzaminu i nie mniej niż 40% z każdego modułu tematycznego oraz spełnia warunki określone w Załączniku nr 1 do Uchwały nr 732/111/2009 Zarządu Głównego SKwP z dnia 20 lipca 2009 r. otrzymuje dodatkowo certyfikat głównego księgowego - potwierdzenie kwalifikacji zawodowych w obrębie zawodu księgowego (121101).

W trakcie kursu lub po zakończeniu istnieje możliwość wzięcia udziału w dodatkowym kursie komputerowym, prowadzonym w formie warsztatów, zapoznającym słuchaczy z prowadzeniem ewidencji księgowej przy pomocy komputera - więcej

Kurs jest objęty akredytacją Wielkopolskiego Kuratora Oświaty (Decyzja nr 110.2.987.2014 z dnia 03.12.2014r.)