29.08.2020
1690,- zł płatne do dnia rozpoczęcia kursu,
1050,- zł płatne w trakcie kursu,

CEL:

Celem kształcenia jest przygotowanie kandydata do pracy w zawodzie głównego księgowego, który został ujęty w klasyfikacji zawodów i specjalności wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku Dz. U. poz. 1145. (kod zawodu 121101) oraz uzyskanie certyfikatu III stopnia w czterostopniowym procesie certyfikacji zawodu księgowego prowadzonym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Słuchaczami Kursu dla kandydatów na głównego księgowego mogą być osoby, które posiadają wykształcenie wyższe lub średnie oraz wiedzę i umiejętności z zakresu Kursu dla kandydatów na specjalistę ds. rachunkowości (samodzielnego księgowego).

PROGRAM:

Program kursu obejmuje 200 godzin dydaktycznych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość oraz 4 godziny egzaminu wewnętrznego przeprowadzonego w trybie stacjonarnym.

I. Zaawansowana rachunkowość finansowa z elementami etyki zawodowej i technologii IT – w oparciu o UoR, KSR, MSR i prawo podatkowe (76 godz. zajęć dydaktycznych).

1. Krajowe regulacje rachunkowości (UoR, KSR) i ich powiązanie z regulacjami ponadnarodowymi (Dyrektywy UE, MSR/MSSF).
  2. Organizacja rachunkowości i kontroli wewnętrznej.
  3. Odroczony podatek dochodowy.
  4. Wycena składników aktywów działalności operacyjnej – z uwzględnieniem skutków podatkowych.
  5. Aktywa i zobowiązania związane z działalnością inwestycyjną – z uwzględnieniem skutków podatkowych.
  6. Kapitały i fundusze własne – z uwzględnieniem skutków podatkowych.
  7. Zobowiązania, fundusze specjalne, rezerwy, rozliczenia międzyokresowe – z uwzględnieniem skutków podatkowych.
  8. Pozostałe wybrane aktywa i zobowiązania (leasing, kontrakty długoterminowe) –  z uwzględnieniem skutków podatkowych.
  9. Etyka i wartości zawodowe – szczególne wymagania w zakresie etyki zawodowej  w rachunkowości na szczeblach decyzyjnych.

II. Rachunek kosztów, podstawy rachunkowości zarządczej i zarządzania finansami (44 godz. zajęć dydaktycznych).

1. Rachunek kosztów.
  2. Podstawy rachunkowości zarządczej.
  3. Podstawy zarządzania finansami.

III. Sprawozdania finansowe i ich analiza (32 godz. zajęć dydaktycznych).

1. Ogólna charakterystyka jednostkowych sprawozdań finansowych.
  2. Rachunek przepływów pieniężnych.
  3. Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym.
  4. Sprawozdanie z działalności.
  5. Wprowadzenie do konsolidacji sprawozdań finansowych.
  6. Elementy analizy finansowej.

IV. Prawo podatkowe – z uwzględnieniem aktualnego orzecznictwa i interpretacji (42 godz. zajęć dydaktycznych).

1. Podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych – praktyczne problemy z uwzględnieniem aktualnego orzecznictwa i interpretacji.
  2. Podatek od towarów i usług – praktyczne problemy z uwzględnieniem aktualnego orzecznictwa i interpretacji.
  3. Podatkowe prawo międzynarodowe w kontekście przepisów krajowych .
  4. Prawo karne skarbowe i postępowanie podatkowe.

V. Prawo gospodarcze – wybrane zagadnienia (6 godz. zajęć dydaktycznych).

1. Wybrane obowiązki i prawa przedsiębiorcy.
  2. Wybrane zagadnienia z kodeksu spółek handlowych i kodeksu cywilnego w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa.
  3. Obowiązki przedsiębiorców wynikające z innych wybranych regulacji prawnych (m.in. ochrona środowiska, prawo dewizowe).

Egzamin wewnętrzny (4 godz. dydaktyczne).

*Ramowy program kursu uzyskał rekomendację Rady Pracodawców SKwP.

• Kurs jest organizowany w dwóch trybach - do wyboru przez uczestnika: (1) zajęcia w soboty i niedziele, co 2 tygodnie, w godz. od 8.00 do 13.00/14.00 (przez około 8 miesięcy) lub (2) zajęcia dwa dni w tygodniu /poniedziałek i środa lub wtorek i czwartek/ w godz. od 16.30 do 19.45 (przez około 7 miesięcy).
  • Zajęcia dydaktyczne będą się odbywać z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Kurs będzie prowadzony za pośrednictwem Internetu przy użyciu platform do zdalnego prowadzenia zajęć Moodle, Teams i innych.
  • Wymagania techniczne: komputer z głośnikiem oraz dostęp do Internetu. Dla zapewnienia bezproblemowego przebiegu szkolenia, zalecamy korzystać z najaktualniejszych wersji przeglądarki Edge lub Chrome.
  • Każdy uczestnik otrzyma wydrukowane materiały szkoleniowe. Materiały szkoleniowe oraz piśmienne zostaną wysłane kurierem przed rozpoczęciem kursu.
  • Egzamin odbędzie się w formie tradycyjnej (stacjonarnej) w możliwie najszybszym terminie po ukończeniu kursu.

DODATKOWE INFORMACJE

• Warunkiem uczestnictwa w kursie jest dokonanie zgłoszenia i opłata min. 5 dni przed jego rozpoczęciem.
  • Przed zajęciami uczestnicy otrzymują link do dostępu do spotkania video z wykładowcą oraz materiały szkoleniowe w formie elektronicznej.
  • 100% czasu zajęć odbywa się z wykładowcą – zajęcia są prowadzone w czasie rzeczywistym.
  • Uczestnicy mogą zadawać wykładowcy pytania: (1) w czasie trwania zajęć – w trybie on line (głosowo) – wymagany dostęp do mikrofonu; (2) po zakończeniu zajęć – w formie pisemnej, na tzw. czacie lub forum dyskusyjnym zamieszczonym pod tematem zajęć.
  • W części wykładowej uczestnicy widzą prezentację, prezentacja udostępniana jest również w formie elektronicznej.
  • W formie zadań i testów utrwalana jest pozyskana wiedza i umiejętności.
  • Zaliczenie zajęć następuje w formie prac kontrolnych, zgodnie z programem nauczania.