Poznań
sob/niedz
2390,- zł Cena dla członków

CEL:

Celem kursu jest szczegółowe omówienie metod sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości oraz kompleksowe przedstawienie szeregu korekt i wyłączeń konsolidacyjnych wzorowanych na praktycznych przykładach zaczerpniętych z jednostek, w których prowadzący szkolenie wspierał lub weryfikował proces konsolidacji. Kurs będzie miał charakter warsztatowy z wykorzystaniem komputerów oraz narzędzi informatycznych. Każdy z uczestników otrzyma arkusze konsolidacyjne w Excelu, które mogą w przyszłości stanowić pomocne narzędzie wspierające proces konsolidacji w Państwa firmach. Zbiorowe rozwiązywanie kompleksowych zadań konsolidacyjnych przy użyciu arkuszy kalkulacyjnych pozwoli każdemu z uczestników nabyć praktyczne umiejętności, tak jakby uczestniczył w rzeczywistym procesie konsolidacji sprawozdań finansowych oraz podsumować omawiane zagadnienia i utrwalić zdobytą wiedzę.

Kurs adresowany jest w szczególności dla osób początkujących, które chciałyby zapoznać się kompleksowo z całym procesem przygotowania sprawozdań skonsolidowanych oraz dla osób z doświadczeniem w konsolidacji sprawozdań finansowych, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę w oparciu o praktyczne przykłady i narzędzia pracy wykorzystywane przy konsolidacji.

PROGRAM:

1. Charakterystyka grupy kapitałowej.
  2. Podstawowe zasady sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
  3. Konsolidacja w polityce rachunkowości spółki dominującej.
  4. Wyłączenia z obowiązku sporządzania konsolidacji.
  5. Podstawowe zasady konsolidacji metodą pełną.
  6. Korekty związane z utworzeniem jednostki zależnej.
  7. Kapitał mniejszości na dzień objęcia kontroli i w kolejnych latach obrotowych.
  8. Korekty konsolidacyjne związane z nabyciem udziałów w jednostce zależnej.
  9. Wartość godziwa aktywów netto na dzień nabycia udziałów i w kolejnych latach obrotowych.
  10. Zasady ustalania oraz amortyzowania wartości firmy i ujemnej wartości firmy.
  11. Odpis aktualizujący wartość firmy.
  12. Odpis aktualizujący wartość udziałów.
  13. Eliminacja dywidend.
  14. Podwyższenie kapitału podstawowego w jednostkach zależnych.
  15. Zakup dodatkowych udziałów w jednostkach zależnych.
  16. Eliminacja należności i zobowiązań jednostek objętych konsolidacją metodą pełną.
  17. Eliminacja przychodów i kosztów jednostek objętych konsolidacją metodą pełną.
  18. Niezrealizowane zyski i straty na sprzedaży zapasów.
  19. Niezrealizowane zyski i straty na sprzedaży środków trwałych.
  20. Reklasyfikacje w ramach przychodów ze sprzedaży oraz zapasów.
  21. Sprzedaż całości lub części udziałów w jednostkach zależnych.
  22. Zasady przeliczania sprawozdania finansowego zagranicznej jednostki zależnej.
  23. Konsolidacja metodą proporcjonalną, korekty i wyłączenia konsolidacyjne.
  24. Podstawowe zasady wyceny metodą praw własności.
  25. Wycena udziałów metodą praw własności w kolejnych latach obrotowych w jednostkowym i w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
  26. Rozliczenie zakupu dodatkowych udziałów w jednostkach stowarzyszonych (zmiana statusu jednostki ze stowarzyszonej w zależną).
  27. Sprzedaż udziałów w jednostkach stowarzyszonych (zmiana statusu spółki z zależnej w stowarzyszoną).
  28. Podatek odroczony w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym
  29. Sporządzanie skonsolidowanego rachunku przepływów pieniężnych oraz skonsolidowanego zestawienia zmian kapitale własnym.
  30. Prezentacja i ujawnienia w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
  31. Sporządzanie dokumentacji konsolidacyjnej i przygotowanie się do badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
  32. Przepisy i wymagania dotyczące konsolidacji dotyczące spółek notowanych na GPW oraz na rynku NewConnect.
  33. Najważniejsze różnice w konsolidacji według ustawy o rachunkowości i MSR/MSSF, a także porównanie ze sprawozdaniem łącznym.

ORGANIZACJA:

Zajęcia w soboty i niedziele, co 2 tygodnie, w godz. od 8.00 do 13.00 (przez około 3 miesiące).

DODATKOWE INFORMACJE:

Uczestnicy otrzymują:

• materiały szkoleniowe,
  • gorące napoje - kawa, herbata, itp.

Absolwenci otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu Konsolidacja sprawozdań finansowych.