02.06.2020
Kurs
wt/czw

CEL:

Celem kursu jest przygotowanie do samodzielnego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR) zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podczas kursu słuchacz nabędzie umiejętności klasyfikowania operacji gospodarczych w odpowiednich kolumnach księgi oraz rozliczania na jej podstawie podatku dochodowego. Dowie się, jakie dodatkowe rejestry jest zobowiązany prowadzić podmiot gospodarczy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Kurs jest przeznaczony w szczególności dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się na podstawie KPiR, prowadzących biuro rachunkowe rozliczające podatników na KPiR oraz pracowników biur rachunkowych, a także dla wszystkich chętnych chcących poznać tajniki podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

PROGRAM:

I. Informacje ogólne:

1. Podstawy prawne.
  2. Podmioty zobowiązane do prowadzenia KPiR.
  3. Obowiązki ciążące na podmiotach prowadzących KPiR.

II. Zapisy dokonywane w KPiR – omówienie zasad funkcjonowania KPiR:

1. Dowody księgowe stanowiące podstawę dokonywania zapisów w KPiR, w tym dla podatników podatku VAT.
  2. Terminy zapisów w KPiR.
  3. Ewidencja przychodów (omówienie kolumn nr 7, 8 i 9 KPiR).
  4. Ewidencja zakupu towarów handlowych i materiałów (omówienie kolumn nr 10 i 11 KPiR).
  5. Ewidencja pozostałych kosztów funkcjonowania podmiotu (omówienie kolumn nr 12, 13 i 14 KPiR).

III. Rozliczenia podatkowe w ciągu roku dla prowadzących KPiR:

1. Ustalanie zaliczek na podatek dochodowy na podstawie dokonanych zapisów w KPiR.
  2. Rozliczenia w podatku VAT.

IV. Zamknięcie roku w KPiR:

1. Inwentaryzacja – spis z natury.
  2. Zamknięcia KPiR i ustalenie dochodu za rok podatkowy.
  3. Przechowywanie dokumentów i księgi.

V. Dodatkowe rejestry związane z prowadzeniem KPiR:

1. Ewidencja środków trwałych i WNiP.
  2. Ewidencja sprzedaży.
  3. Ewidencji kupna i sprzedaży wartości dewizowych.
  4. Ewidencja przebiegu pojazdu.

ORGANIZACJA:

• Kurs jest organizowany w trybie: zajęcia dwa dni w tygodniu /wtorek i czwartek/ w godz. od 16.30 do 20.00.
  • Zajęcia dydaktyczne będą się odbywać z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Kurs będzie prowadzony za pośrednictwem Internetu przy użyciu platformy do zdalnego prowadzenia zajęć ClickMeeting i innych.
  • Każdy uczestnik otrzymuje materiały szkoleniowe.

DODATKOWE INFORMACJE:

• Warunkiem uczestnictwa w kursie jest dokonanie zgłoszenia i opłata min. 5 dni przed jego rozpoczęciem.
  • Przed zajęciami uczestnicy otrzymują link do dostępu do spotkania video z wykładowcą za pomocą platformy ClickMeeting oraz materiały szkoleniowe w formie elektronicznej.
  • 100% czasu zajęć odbywa się z wykładowcą – zajęcia są prowadzone w czasie rzeczywistym.
  • Uczestnicy zadają pytania on line i na czacie.
  • W części wykładowej uczestnicy widzą prezentację, prezentacja udostępniana jest również w formie elektronicznej.
  • Zaliczenie zajęć następuje w formie pracy kontrolnej na koniec kursu.
  • Absolwenci otrzymują zaświadczenie ukończeniu kursu Podatkowa księga przychodów i rozchodów.