19.11.2021
Szkolenie
szkolenie

godzina: 9.00 do 15:00

•materiały szkoleniowe w formie elektronicznej (plik pdf) – przesłane przed rozpoczęciem szkolenia,
•zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu.

• Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest dokonanie zgłoszenia i opłata min. 5 dni przed jego rozpoczęciem.
  • Szkolenie odbędzie się za pośrednictwem Internetu przy użyciu platformy do zdalnego prowadzenia zajęć ClickMeeting.

CEL

Zmiany podatkowe na 2022 rok są tak obszerne i dotyczą bardzo różnorakich regulacji, wobec czego zasadnym jest podzielnie ich na te adresowane do podatników CIT oraz osobno regulacje odnoszące się do PIT/ryczałtu/karty podatkowej. Przedmiotem niniejszego szkolenia jest kompleksowe omówienie wszystkich zmian w ustawie dochodowej od osób prawnych, które będą obowiązywać od 2022 roku (nieliczne z nich od najprawdopodobniej od 2023 r.)

WYKŁADOWCA

Lech Janicki - prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 16 lat zajmuje się problematyką podatkową i prawną. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ogólnego prawa podatkowego oraz podatków bezpośrednich. Autor i współautor publikacji oraz komentarzy z zakresu prawa podatkowego oraz prawa pracy na łamach m.in. Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej,  ekspert podatkowy w mediach (m.in. TVN CNBC) oraz licznych portali branżowych, doświadczony wykładowca szkoleń z zakresu prawa podatkowego.

1. Składka zdrowotna przedsiębiorcy: wybór spółki bądź formy „zatrudnienia” – skutki w PIT/CIT.
  2. Zmiany w ryczałcie z tytułu udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych – skutki w CIT i PIT.
  3. Wirtualny przychód z tytułu nielegalnego zatrudnienia pracownika („szara strefa”).
  4. Płatność w gotówce od konsumenta – konieczność rozpoznania przychodu.
  5. Zmniejszenie limitu płatności gotówkowych z 15.000 zł do 8.000 zł
  6. Wprowadzenie ulgi dla podatników CIT wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę.
  7. Poszerzenie katalogu składników wykorzystywanych w firmie, których sprzedaż po wycofaniu ich z działalności jest kwalifikowana do przychodów z działalności.
  8. Zmiana zasad opodatkowania przychodów osiąganych z najmu lub dzierżawy.
  9. Amortyzacja składników majątku nabytych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.
  10. Zmiany w zakresie amortyzowania budynków i lokali mieszkalnych.
  11. Zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia akcji objętych lub nabytych przez podatnika w wyniku pierwszej oferty publicznej.
  12. Ujednolicenie płatności składek i podatków.
  13. Zmiany w rezydencji podatkowej – jaki podatek zapłacą zagraniczne spółki zarządzane z Polski ?
  14. Nowe ulgi podatkowe;
  • Ulga B+R rozliczana w trakcie roku oraz jej rozszerzenie
  • Istotne zmiany w IP-BOX
  • Ulga na innowacyjnych pracowników
  • Ulga na robotyzację (zakup np. urządzeń – 150 % wydatku w kosztach)
  • Ulga na ekspansję (np. udział w targach, wydatki promocyjne)
  • Ulga na zakup udziałów spółek zagranicznych.
  • Ulga na zakup zabytkowego obiektu.
  • Ulga na zakup terminali płatniczych.
  • Ulga na prototyp (dodatkowe odliczenie kosztów produkcji próbnej)
  1. Zmiany w Estońskim CIT od 2022 r.
  2. Podatek przychodowy – zupełna nowość czyli „podatek od dużych korporacji”
  3. Podatek od przerzuconych dochodów (wydatków na rzecz podmiotów powiązanych).
  4. Ukryta dywidenda: nowe wyłączenia z kosztów podatkowych.
  5. Nowe kategorie zysków kapitałowych.
  6. Koszty finansowania dłużnego po zmianach.
  7. Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych/PKPiR w postaci elektronicznej oraz ich udostępnianie.
  8. Zrównanie amortyzacji podatkowej z bilansową w spółkach nieruchomościowych.
  9. Ceny transferowe 2022 – zmiany.
  10. Rewolucja w podatku u źródła (WHT) 2022 r.
  11. Bieżące zagadnienia i orzecznictwo w CIT.