22.11.2021
Szkolenie
szkolenie

godzina: 9.00 do 15:00

•materiały szkoleniowe w formie elektronicznej (plik pdf) – przesłane przed rozpoczęciem szkolenia,
•zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu.

• Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest dokonanie zgłoszenia i opłata min. 5 dni przed jego rozpoczęciem.
  • Szkolenie odbędzie się za pośrednictwem Internetu przy użyciu platformy do zdalnego prowadzenia zajęć ClickMeeting.

CEL

Zmiany podatkowe na 2022 rok są tak obszerne i dotyczą bardzo różnorakich regulacji, wobec czego zasadnym jest podzielnie ich na te adresowane osobno do podatników CIT oraz te odnoszące się do PIT/ryczałtu/karty podatkowej. Przedmiotem niniejszego szkolenia jest kompleksowe omówienie wszystkich zmian w ustawie dochodowej od osób fizycznych a także nowelizacji ustawy ryczałtowej (ryczałt, karta podatkowa), które będą obowiązywać od 2022 roku (nieliczne z nich od najprawdopodobniej od 2023 r.)

WYKŁADOWCA

Lech Janicki - prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 16 lat zajmuje się problematyką podatkową i prawną. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ogólnego prawa podatkowego oraz podatków bezpośrednich. Autor i współautor publikacji oraz komentarzy z zakresu prawa podatkowego oraz prawa pracy na łamach m.in. Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej,  ekspert podatkowy w mediach (m.in. TVN CNBC) oraz licznych portali branżowych, doświadczony wykładowca szkoleń z zakresu prawa podatkowego.

1. Składka zdrowotna po rewolucyjnych zmianach w 2022 – różnice i praktyczne wyliczenia dla podatku liniowego, skali, ryczałtu i karty podatkowej.
  2. Czy możliwa jest legalna optymalizacja obciążeń podatkowo-składkowych?
  3. Kwota wolna od podatku PIT i tzw. „ulga dla klasy średniej”
  4. Ulga dla pracujących emerytów.
  5. Zmiany w zakresie wspólnego opodatkowania dochodów małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci.
  6. Zmiany w ryczałcie z tytułu udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych.
  7. Wprowadzenie ulgi w PIT dla podatników osiedlających się w Polsce, tzw. ulga na powrót.
  8. Wirtualny przychód z tytułu nielegalnego zatrudnienia („szara strefa”)
  9. Płatność w gotówce od konsumenta – konieczność rozpoznania przychodu.
  10. Zmniejszenie limitu płatności gotówkowych do 8000 zł
  11. Wprowadzenie ulgi dla podatników PIT wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę.
  12. Poszerzenie katalogu składników wykorzystywanych w firmie, których sprzedaż po wycofaniu ich z działalności jest kwalifikowana do przychodów z działalności.
  13. Zmiana zasad opodatkowania przychodów osiąganych z najmu lub dzierżawy.
  14. Amortyzacja składników majątku nabytych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.
  15. Brak możliwości amortyzowania budynków i lokali mieszkalnych.
  16. Zmiany w uldze rehabilitacyjnej 2022 r.
  17. Zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia akcji objętych lub nabytych przez podatnika w wyniku pierwszej oferty publicznej.
  18. Ujednolicenie płatności składek i podatków.
  19. Nowe ulgi podatkowe;
  • Ulga B+R rozliczana w trakcie roku oraz jej rozszerzenie
  • Istotne zmiany w IP-BOX
  • Ulga na innowacyjnych pracowników
  • Ulga na zakup terminali płatniczych.
  1. Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych/PKPiR w postaci elektronicznej oraz ich udostępnianie.
  2. Ceny transferowe 2022 – zmiany.
  3. Zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych oraz karcie podatkowej.
  4. Bieżące zagadnienia PIT (przychody pracownicze, pandemia, płatnik PIT, danina solidarnościowa, podatek u źródła w PIT, ulga na złe długi, nowe wzory deklaracji)
  5. Bieżące orzecznictwo podatkowe w sprawach PIT 2020-2022.