07.07.2020
Kurs
wt/czw

CEL:

Kurs umożliwia każdemu uczestnikowi (bez względu na poziom zaawansowania)zapoznanie się z problematyką podatku VAT pod kątem prawidłowego i samodzielnego rozliczania transakcji w firmie.

Zajęcia prowadzone są głównie metodą warsztatową (ćwiczenia, testy i zadania), budująca umiejętności szybkiej analizy problemu i skutecznego rozwiązywania trudnych kwestii, jakie pojawiają się w podatku VAT. Kurs daje uczestnikom cenne umiejętności podnoszące wartość zawodową na rynku pracy i jest adresowany w głównej mierze do osób z działów księgowych i finansowych, controlingu i audytu, wdrażanych w zagadnienia rozliczeń podatku VAT.

WYKŁADOWCA:

Leszek Lewandowicz - doradca podatkowy posiadający także wieloletnią praktykę w administracji podatkowej, wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w zakresie prawa podatkowego, w SKwP pełni m.in. funkcje Sekretarza Zarządu Głównego i Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu.

PROGRAM:

1. Charakterystyka podatku VAT – przepisy polskie a przepisy wspólnotowe

• Systematyka aktów prawnych w zakresie VAT
  • Zakres przedmiotowy opodatkowania - dostawa towarów, świadczenie usług oraz inne czynności, w tym nieodpłatne
  • Zakres przedmiotowy opodatkowania – transakcje międzynarodowe: eksport, import, WDT, WNT
  • Czynności wyłączone z opodatkowania.
  • Podatnicy VAT – jak rozumieć pojęcie podatnika.

2. Rozliczanie VAT należnego i naliczonego.

• Mechanizm odwrotnego obciążenia.
  • Obowiązek podatkowy, czyli kiedy wykazać czynność dla celów VAT
  • Miejsce świadczenia – sposób i kraj opodatkowania niektórych transakcji międzynarodowych
  • Podstawa opodatkowania – od jakiej kwoty liczymy podatek wg właściwej stawki, korekty sprzedaży
  • Stawki podatku (podstawowa i obniżone, nowa matryca stawek, wiążące informacje stawkowe), zwolnienia przedmiotowe
  • Mechanizm podzielonej płatności
  • Podatek naliczony – zasady odliczania
  • Ograniczenia w odliczaniu VAT, w tym zasady rozliczania samochodów osobowych,
  • Ulga na złe długi w podatku VAT
  • Biała lista oraz zasady dokonywania niektórych płatności na rachunek z wykazu
  • Zapłata VAT, zwrot na rachunek bankowy, kwota do przeniesienia
  • Odliczenie częściowe, korekty podatku naliczonego (roczna, jednorazowa)
  • Wybrane procedury szczególne: zwolnienie podmiotowe, marża

3. Obowiązki formalne

• Rejestracja w urzędzie skarbowym (Kraj/UE)
  • Dokumentowanie sprzedaży: sprzedaż detaliczna i kasy rejestrujące, faktury (korekty, duplikaty, pro forma, noty korygujące, faktury do paragonów, faktury uproszczone);
  • Deklaracje VAT, informacja podsumowująca
  • Prowadzenie oraz składanie  ewidencji sprzedaży i zakupu VAT, pliki JPK
  • Planowane połączenie ewidencji z deklaracją (JPK_VDEK).

ORGANIZACJA:

• Kurs jest organizowany w trybie: zajęcia dwa dni w tygodniu /poniedziałki i środy/ w godz. od 16.30 do 20.30
    Harmonogram kursu
    L.P Data Godzina
    1 23.09.2020 16.30-20.30
    2 28.09.2020 16.30-20.30
    3 30.09.2020 16.30-20.30
    4 05.10.2020 16.30-20.30
    5 07.10.2020 16.30-20.30
    6 12.10.2020 16.30-20.30
    7 14.10.2020 16.30-20.30
    8 19.10.2020 16.30-20.30
  • Zajęcia dydaktyczne będą się odbywać z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Kurs będzie prowadzony za pośrednictwem Internetu przy użyciu platformy do zdalnego prowadzenia zajęć ClickMeeting i innych.
  • Każdy uczestnik otrzymuje materiały szkoleniowe.

DODATKOWE INFORMACJE:

• Warunkiem uczestnictwa w kursie jest dokonanie zgłoszenia i opłata min. 5 dni przed jego rozpoczęciem.
  • Przed zajęciami uczestnicy otrzymują link do dostępu do spotkania video z wykładowcą za pomocą platformy ClickMeeting oraz materiały szkoleniowe w formie elektronicznej.
  • 100% czasu zajęć odbywa się z wykładowcą – zajęcia są prowadzone w czasie rzeczywistym.
  • Uczestnicy zadają pytania on line i na czacie.
  • W części wykładowej uczestnicy widzą prezentację, prezentacja udostępniana jest również w formie elektronicznej.
  • Kurs kończy się egzaminem.
  • Absolwenci otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu przygotowującego do pracy na stanowisku specjalista w zakresie rozliczania podatku VAT.