Turek
Kurs
sob/niedz

CEL:

Kurs umożliwia każdemu uczestnikowi (bez względu na poziom zaawansowania)zapoznanie się z problematyką podatku VAT pod kątem prawidłowego i samodzielnego rozliczania transakcji w firmie.

Zajęcia prowadzone są głównie metodą warsztatową (ćwiczenia, testy i zadania), budująca umiejętności szybkiej analizy problemu i skutecznego rozwiązywania trudnych kwestii, jakie pojawiają się w podatku VAT. Kurs daje uczestnikom cenne umiejętności podnoszące wartość zawodową na rynku pracy i jest adresowany w głównej mierze do osób z działów księgowych i finansowych, controlingu i audytu, wdrażanych w zagadnienia rozliczeń podatku VAT.

PROGRAM:

I. Charakterystyka podatku VAT - polskie ustawodawstwo a VI dyrektywa.

1. Systematyka aktów prawnych w zakresie VAT - praktyczne wykorzystanie w pracy zawodowej.
  2. Zakres przedmiotowy opodatkowania - dostawa towarów i świadczenie usług.
  3. Czynności wyłączone z opodatkowania, zwolnienia w VAT.
  4. Reprezentacja i reklama oraz informacja handlowa.
  5. Podatnicy VAT - z kim handlujemy, jak stać się podatnikiem VAT i jak z niego zrezygnować?

II. Rozliczanie VAT naliczonego i należnego.

1. Obowiązek podatkowy oraz podstawa opodatkowania – zasady opodatkowania sprzedaży, terminy, stawki transakcji preferencyjne i podstawowe, kalkulacja ceny itp.
  2. Podatek naliczony - korzyści z dokonywania zakupów: prawa i obowiązki podatnika.
  3. Zwroty, nadpłaty, zaległości w VAT - kiedy przelewa urząd skarbowy a kiedy płaci firma?
  4. Samochód w działalności gospodarczej - jak kupić i użytkować żeby zyskać.
  5. Czynności zrównane ze sprzedażą: darowizny, nieodpłatne przekazania, usługi obce itp.

III. Rejestracja, dokumentowanie i ewidencjonowanie w VAT.

1. Rejestracja w urzędzie skarbowym - analiza i wypełnianie dokumentów (NIP, VAT-R itp.).
  2. Faktury VAT, korekty, duplikaty, faktury pro forma, refaktury, deklaracje, ewidencje itp. Jak poprawnie wypełniać i które stosować.
  3. Korespondencja z organami skarbowymi - pisma kierowane do urzędów skarbowych i sądów.

IV. Handel zagraniczny bez tajemnic - klasyfikacja czynności, szczegółowe zasady rozliczania i dokumentowania z praktycznymi ćwiczeniami.

1. Eksport i import towarów.
  2. Handel wewnątrzwspólnotowy - handel z Unią Europejską.
  3. Usługi zagraniczne - zakup i sprzedaż.

ORGANIZACJA:

Zajęcia w soboty i niedziele, w godz. od 8.00 do 14.00 (przez około 1 miesiąc).

DODATKOWE INFORMACJE:

Uczestnicy otrzymują:

• materiały szkoleniowe,
  • gorące napoje - kawa, herbata, itp.

Kurs kończy się egzaminem.
Absolwenci otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu przygotowującego do pracy na stanowisku specjalista w zakresie rozliczania podatku VAT.