Dołączyliśmy po raz kolejny do grona mecenasów akcji „Pociąg Marzeń“ organizowanej przez grupę medialną Polska Press, wydawcę Głosu Wielkopolskiego. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie nas do tego grona i mamy nadzieję, że zebrane środki pozwolą zorganizować letni wypoczynek jak największej liczbie dzieci - podopiecznych fundacji Tak Po Prostu.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu jest organizacją społeczno-zawodową, więc zgodnie z naszym charakterem angażujemy się chętnie w akcje społeczne, adresowane zresztą do wszystkich pokoleń i przy okazji premiery „Pociągu Marzeń“ chcielibyśmy o tym pokrótce opowiedzieć.

SKwP angażuje najstarszych księgowych

Omówienie zaczniemy jednak od najstarszych adresatów naszej pomocy - księgowych seniorów. Nie często nadarza się okazja, żeby o tym opowiedzieć, a warto mieć świadomość, że nasi członkowie, którzy zakończą już aktywność zawodową, na emeryturze nie tracą swojego statusu i mogą w dalszym ciągu korzystać bezpłatnie z naszej działalności statutowej. O ile odczyty i konferencje już nie zawsze będą dla nich tak interesujące, to już wydarzenia nastawione na integrację środowiska - jak najbardziej.

Z myślą o osobach nieczynnych już zawodowo powołaliśmy do życia Kluby Księgowych Seniorów. To właśnie za ich pośrednictwem prowadzimy działania dla naszych najstarszych członków. Oni, z kolei, bardzo chętnie korzystają z nich, widząc okazję do spędzenia czasu w towarzystwie rówieśników, dla których podobny przebieg kariery zawodowej jest z całą pewnością fundamentem wielu wspólnych tematów do rozmów.

W ostatnich latach pomogliśmy księgowym-seniorom zorganizować wspólne wyjścia do teatru, kina, zwiedzanie poznańskiego Ogrodu Botanicznego, a nawet wyjazd na wycieczkę do Krakowa. Kluby Księgowych Seniorów funkcjonują przy oddziałach SKwP w Gnieźnie, Koninie i Poznaniu.

Edukacja ekonomiczna najmłodszych

Z drugiej strony podejmujemy inicjatywy związane z najmłodszymi dziećmi - przedszkolakami i uczniami szkoły podstawowej. Mamy za sobą bardzo pozytywne doświadczenia ze współpracy z Fundacją Uniwersytet Dzieci.

Naszym obszarem aktywności w tej współpracy była edukacja ekonomiczna i finansowa najmłodszych. Cieszy nas, że według dzieci-studentów zorganizowane przez nas zajęcia "Ile kosztuje lot w kosmos?" poprowadzone przez Piotra Hansa, członka zarządu Oddziału Wielkopolskiego, zostały ocenione jako jedne najlepszych w całym roku akademickim 2018-2019 zdobywając 97% pozytywnych ocen (3-cie miejsce ex aequo z innym "kosmicznym" wykładem "Po co komecie ogon?“).

Współpracowaliśmy również z Fundacją Rodziny Czepczyńskich przy projekcie ABC Ekonomii, również związanym z edukacją finansowo-ekonomiczną dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Przyszłość zawodu w rękach zawodowców

Najwięcej energii i środków poświęcamy jednak w projekty społeczne we współpracy ze szkołami średnimi o profilu ekonomicznym w całym regionie Wielkopolski. Nie jest pewnie wielkim zaskoczeniem, że naszym głównym obszarem zainteresowania są te szkoły, które kształcą w zawodach „technik rachunkowości“ oraz „technik ekonomista”.

Stowarzyszenie obejmuje patronatem sale lekcyjne i pracownie komputerowe w szkołach, z którymi współpracuje najbliżej. Taki patronat wiąże się czasami z przeprowadzeniem remontu lub modernizacji. Z jednej strony wspieramy szkoły w zakupie materiałów budowlanych i wykończeniowych, a z drugiej - wyposażenia, takiego jak meble czy komputery. Mamy pełną świadomość z jakimi problemami zmagają się szkoły i zawsze szukamy możliwości ich wspierania.

W ostatnich latach mieliśmy okazję i przyjemność pomóc:

Zespołowi Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie w Gnieźnie,

Zespołowi Szkół Ponadpodstawowych im. F. Ratajczaka w Kościanie

Zespołowi Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie.

Wierzymy w młodzież z mniejszych miast i angażujemy się we wsparcie ich szkół dla wyrównania szans z tymi, którymi dysponują ich rówieśnicy z dużych metropolii. Przynajmniej w części potwierdzeniem słuszności tego podejścia są dobre wyniki szkół z regionu w konkursie „Akademia Księgowego“, który od 13 lat współorganizujemy z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Poznaniu. Zwycięzcy i laureaci w nagrodę otrzymują płatny staż w dużych centrach usług wspólnych, które są świetną trampoliną do dalszej kariery. Liczymy na to, że tegoroczny zwycięzca – uczeń z Zespołu Szkół Nr 3 w Dzierżoniowie, pójdzie w ślady swoich poprzedników i wkrótce rozpocznie stałą pracę u jednego z naszych partnerów konkursu, którymi są firmy MAN Accounting Center, INGKA Business Service Center, The Lorenz Bahlsen Snack-World, Bridgestone Europa NV/SA.