Miejsce:
online
Termin rozpoczęcia:
23.10.2025
Godzina rozpoczęcia kursu:
09:00
Typ:
Szkolenie
Tryb:
Tryb dzienny
Opłata:
470,- zł od osoby

ORGANIZACJA

godzina: od 09:00 do 15:45

W ramach szkolenia zapewniamy:
• materiały szkoleniowe w formie elektronicznej (plik pdf) – przesłane przed rozpoczęciem szkolenia,
• zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu.

  • Szkolenie odbędzie się za pośrednictwem Internetu przy użyciu platformy do zdalnego prowadzenia zajęć ClickMeeting.
  • Wymagania techniczne: komputer lub urządzenie mobilne ( telefon, tablet ) z głośnikiem oraz dostęp do Internetu. Dla zapewnienia bezproblemowego przebiegu szkolenia, zalecamy korzystać z najaktualniejszych wersji przeglądarki Chrome, Safari, Firefox, Opera lub Edge.
  • Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest dokonanie zgłoszenia i opłata min. 5 dni przed jego rozpoczęciem.
  • Opłatę za szkolenia prosimy uiścić przelewem na konto: PKO BP S.A. O/Leszno 66 1020 3088 0000 8402 0038 8678

CEL SZKOLENIA

Celem przewodnim szkolenia jest omówienie poszczególnych kategorii podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (zwanym popularnie estońskim CIT).

Szkolenie koncentruje się stricte na opodatkowaniu i kategoriach podlegających opodatkowaniu w ramach omawianej formy opodatkowania.

Szkolenie ma przede wszystkim aspekt praktyczny, dlatego teoria będzie poparta licznymi przykładami.

Istotną wartością dodaną szkolenia będzie również przedstawienie aktualnych stanowisk organów podatkowych prezentowanych w wydawanych interpretacjach indywidualnych oraz poglądów sądów administracyjnych.

Wskazane zostaną również wybrane problemy, które trapią podatników CIT estońskiego, a także potencjalne możliwości ich rozwiązania oraz zabezpieczenia się przed ryzykiem.

Jest to szkolenie dedykowane osobom, które posiadają już podstawową lub szerszą wiedzę w zakresie funkcjonowania estońskiego CIT, dlatego że szkolenie koncentruje się na samym opodatkowaniu w tej formie. Na szkoleniu nie będą omawiane (lub ewentualnie bardzo krótko) kwestie takie jak: czym jest estoński CIT, istota, założenia, korzyści, wady i zalety, okres stosowania, warunki przystąpienia i pozostawania w estońskim CIT.

ADRESACI SZKOLENIA

Szkolenie skierowane jest do głównych księgowych, właścicieli biur rachunkowych oraz księgowych, którzy zainteresowani są aktualną wiedzą w zakresie opodatkowania estońskim CIT. Jest to również szkolenie dla osób, które rozliczają spółki opodatkowane ryczałtem i napotykają bieżące problemy związane z opodatkowaniem swoich podmiotów. Przykładowo mają wątpliwości czy dane zdarzenie powinno być opodatkowane, a jeżeli tak to kiedy i w jaki sposób.

Interesujące informacje znajdą tutaj również osoby, które rozważają przystąpienie do estońskiego CIT (w tym właściciele spółek, dyrektorzy finansowi itd.) i są zainteresowani pozyskaniem wiedzy w zakresie tego, co podlega opodatkowaniu w tej formie, od czego należy zapłacić podatek i z jakimi wątpliwościami lub ewentualnymi problemami będzie należało się zmierzyć, aby świadomie korzystać z możliwości, jakie daje ryczałt od dochodów spółek.

WYKŁADOWCA

Łukasz Nitschke - doradca podatkowy, Prezes Zarządu i Partner w spółce doradztwa podatkowego, główny księgowy.

W swojej praktyce zawodowej pomaga zarówno podmiotom krajowym, jak również międzynarodowym grupom kapitałowym. Jest prelegentem podczas konferencji i seminariów o tematyce podatkowej. Prowadzi wykłady i szkolenia m.in. w zakresie podatku VAT i CIT. Jest autorem publikacji o tematyce podatkowej.

PROGRAM

CZĘŚĆ I Wstęp

1. Wprowadzenie do kategorii podlegających opodatkowaniu estońskim CIT
2. Krótkie omówienie poszczególnych kategorii

CZĘŚĆ II Kategorie podlegające opodatkowaniu estońskim CIT (co należy opodatkować i w jaki sposób)

1. Dochód z tytułu podzielonego zysku oraz dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat (głównie: dywidendy oraz zaliczki na ich poczet)

  • kiedy mamy do czynienia z tą kategorią opodatkowania, a jakie czynności nie powodują jej powstania,
  • obowiązek podatkowy i termin zapłaty podatku,
  • kalkulacja podatku i sposób jego rozliczenia na przykładach praktycznych,
  • omówienie wybranych problemów i istotnych wątpliwości na podstawie aktualnych stanowisk MF, organów podatkowych i sądów administracyjnych (m.in. kwestia wypłat zaliczek,
  • opodatkowanie tzw. starych zysków, właściwa stawka podatkowa itd.),
  • prezentacja w zeznaniu CIT-8E.

2. Dochód z tytułu ukrytych zysków i dochód z tyt. wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą

  • definicja, katalog oraz wyłączenia dotyczące ukrytych zysków,
  • jak rozumieć wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą, kiedy mogą powstać w spółce i czy jest to pojęcie tożsame z NKUP,
  • obowiązek podatkowy, termin zapłaty podatku, podstawa opodatkowania,
  • kalkulacja i sposób rozliczenia podatku na wybranych przykładach praktycznych,
  • omówienie wybranych problemów i istotnych wątpliwości na podstawie aktualnych stanowisk MF, organów podatkowych i sądów administracyjnych, w tym m.in.:

- wydatki i koszty związane z samochodami osobowymi, w szczególności rozliczenie leasingów i opłat eksploatacyjnych – jak sobie z nimi poradzić,
- ciężar dowodu, że samochody osobowe są związane wyłącznie z działalnością gospodarczą – rozwiązania w praktyce,
- wydatki na reprezentację,
- podróże służbowe wspólników,
- wynagrodzenia z różnych tytułów (m.in. jak liczyć limit, jakie tytułu wziąć pod uwagę),
- transakcje przeprowadzane ze wspólnikiem lub podmiotem powiązanym, w tym najem i dzierżawa,
- rynkowość transakcji a ukryte zyski,
- darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju,
- pożyczka udzielona/ otrzymana/ do/ od wspólnika, udziałowca, akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,
- udostępnienie wspólnikowi składników majątku (np. laptopa, telefonu itd.) a ukryte zyski,
- kary umowne, mandaty,
- odsetki od zaległości, w tym publicznoprawnych,
- świadczenia na rzecz pracowników, benefity, prezenty, upominki, spotkania integracyjne itd.,
- świadczenia na rzecz kontrahentów (w tym B2B),
- szkolenia,
- artykuły spożywcze,
- inne przykłady praktyczne.

  • prezentacja w zeznaniu CIT-8E.

3. Jak rozumieć i stosować kategorie związaną z dochodami z tyt. nieujawnionych operacji gospodarczych i czym może ona grozić

  • kiedy ta kategoria może wystąpić,
  • sposób rozliczenia oraz wykazania,
  • obowiązek podatkowy i termin zapłaty podatku,
  • aktualne stanowisko organów podatkowych – konsekwencje dla podatników i księgowych,
  • przykłady,
  • prezentacja w zeznaniu CIT-8E.

4. Dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku

  • kiedy powstanie dochód z tej kategorii,
  • obowiązek podatkowy i termin zapłaty,
  • aktualne wątpliwości,
  • przykład.

5. Dochód z tytułu zysku netto

  • kiedy powstanie dochód z tej kategorii – czy rozpoznajemy go w trakcie opodatkowania w tej formie,
  • obowiązek podatkowy i termin zapłaty (możliwe, efektywne dla spółki rozwiązania),
  • przykłady i aktualne wątpliwości.

CZĘŚĆ III Podsumowanie

1. Sposoby zabezpieczenia.
2. Materiały i tabele pomocne w bieżącej pracy (załączone do materiałów szkolenia).
3. Informacje dodatkowe.

Ziębicka 18
60-164 Poznań

tel. 61 8630 480
tel. +48 452040111

szkolenia@skwp.poznan.pl
sekretariat@skwp.poznan.pl

PKO BP SA I O/M 42 1020 4027 0000 1102 0031 0219

close